Sokszínű programsorozat a fenntarthatóság jegyében

Az idén április 7-11. között lebonyolított tematikus hét gazdag programsorozattal színesítette iskolánk múlt heti hétköznapjait.

A nyitórendezvényre hétfőn került sor; Dr. Nagy Attila, Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet, Víztudományi és Környezetinformatikai Tanszék professzora tartott elgondolkodtató előadást a végzős évfolyam tanulóinak a globális környezeti problémákról, ill. azok lehetséges kezelésének formáiról.

Kedden iskolánk Fenntarthatóság fakultációs csoportjai tanulmányi kiránduláson vettek részt, Mohos Lotti és Szűcs Emese beszámolója magáért beszél:

„A fenntarthatósági témahét keretein belül néhány diáktársunkkal együtt volt szerencsénk részt venni egy rendkívül izgalmas, és egyben tanulságos kiránduláson Karcagon. Utunk az Erzsébet-ligetbe vezetett, ahol a bázisunkat az egész országban egyedülálló ,,levegőház” jelentette. Ez a levegővédelmi bemutatóház különböző energiatakarékos megoldásokat demonstrál. A konferenciateremben tartott előadás során bővebb ismereteket szerezhettünk az elektromobilitásról, fűtőanyagok kiválasztásáról, mindennapi tevékenységekről környezetünk megóvása érdekében. Miután átfogó képet kaptunk a létesítmény jelentőségéről, megtekinthettük a Ligeti úti Sport- és Szabadidőközpontot, illetve a lombkorona-sétányt, amely tökéletes lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra a természet szerelmeseinek. A nap további részében kalandra vágyó társaink kipróbálhatták a kerékpáros pumpa-pályát, illetve egy erdei túrán is részt vehettek, míg a kevésbé sportos résztvevők felfedezhették a liget további szépségeit, többek között a milánói világkiállítás magyar pavilonját, vagy a gyermekek számára biztonságos szórakozást nyújtó hatalmas játszóteret. Véleményünk szerint az ,,Erzsébet-liget projekt” megismerése hatalmas segítséget nyújt a környezetvédelem kézzel fogható eszközeinek ismertetésében, illetve felhívja a figyelmünket egy fenntartható jövő megteremtésének fontosságára a következő generációk számára”. 

Szerdán került sor a témahét kiállításainak (A szelektív hulladékgyűjtés, ill.  Fenntarthatósági kiállítás újrahasznosított anyagokból) közös megnyitójára és Váradi Zoltán előadására. A Természettár létrehozója a 11. évfolyam tanulóit vezette be körforgásos gazdálkodás rejtelmeibe. Csütörtökön és pénteken mindenki megnézhette a kiállított tárgyakat, ruhákat, használati eszközöket, a hétvégén a zsűri Kopócs Éva egykori diákunk vezetésével meghozta a döntést is, amit a kibocsátó istentisztelet után Dr. Molnárné Ötvös Tünde tanárnő kihirdetett:

Osztály díjazottak:
I. 9.C osztály – Faragó Andrea /ruha/
II. 10.B osztály – Boros Flóra /kreatív virágosláda-szekrény/
III. 12.B osztály – Dobos Gabriella, Katona Júlia, Petróczi Anna, Abaffy Tímea /Varjúvár-Főnix/

Egyéni díjazottak.
1. Kiss Virág, Orbán Anna, Incze Eszter 9.B /Estélyi ruhaköltemény virágokkal/
2. Hornyik Margaréta 11.A /kanapéra akasztható tároló/
3. Lakatos Réka 10.A és Fekete Viktória 10.B
4. Oláh István 11.A /Hajó/
5. Nagy Zsófia 11.B

Különdíjak:
1. Kocsis Krisztina 9.B /A Föld sebei – térplasztika/
2. Az Internátus csapatának alkotása

Köszönjük a nemes versenyben résztvevő tanulók aktivitását és a munkájukat segítő nevelők, oktatók támogatását, a témahét lebonyolításában közreműködő tanulók és kollégák együttműködését!

(Irinyi Tamás – szervező tanár)